X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی
سریال‌های ماه مبارک رمضان ۹۳ + تصاویر - دانلود فیلم با لینک مستقیم
X
تبلیغات
پخش زنده جام جهانی


 

 دیگر ماه مبارک رمضان برای ایرانی‌ها با سریال‌هایی که برای این مناسبت تولید می‌شوند، گره خورده است و مخاطبان تلویزیون همزمان با انتظار برای رسیدن افطار، منتظر تماشای سریال‌های شبکه‌ها در این مناسبت هم هستند. به ویژه همواره سریالی که بلافاصله بعد از اذان مغرب پخش می‌شود از شانس بیشتری برای دیده شدن بهره‌مند است، اما وقتی پای سریال‌سازانی چون سیروس مقدم در میان باشد، سریال ساعت ۲۲:۳۰ هم پربیننده می‌شود.

در یک ارزیابی کلی از وضعیت سریال‌های ماه رمضان و معضل اساسی این دست آثار مناسبتی یعنی شتاب‌زدگی در تولید آنها، به این نتیجه می‌رسیم که سازمان صداوسیما امسال برای این مناسبت‌ها تدابیر خاصی اندیشیده تا به عجله و وقت نشناسی و عدم توانایی برنامه‌ریزی برای مناسبت‌های مشخص محکوم نشود.

البته این تدبیر بیشتر یک جور فرار به جلو است و سیما در سال‌های اخیر با ایجاد رقابت بین سریال‌سازان، هر بار برای هر شبکه چند کاندید پخش رمضانی در نظر گرفته است؛ کاندیداهایی که اغلب نیمی از آنها اصلا مناسب مناسبت رمضان نبوده و صرفا برای دست پر نشان دادن سیما در مناسبت‌ها، اسامی‌شان رسانه‌ای می‌شود. گرچه برخی مواقع از آنجایی که معضل شتاب‌زدگی و بی‌برنامگی کماکان به قوت خود باقی است، سازمان مجبور شده، سریال بی‌ربطی را برای رمضان انتخاب کرده یا حتی با دست بردن در فیلمنامه آثار، برای مرتبط کردن آنها با رمضان تلاش کند.

از جمله این اقدامات می‌توان به آماده نشدن سریال «بچه‌های نسبتا بد» ساخته سیروس مقدم به عنوان سریال رمضانی شبکه یک در رمضان ۹۲ اشاره کرد؛ سریالی که مبدأ قصه آن ماه رمضان بود و چون مدیران شبکه یک احساس کردند به رمضان نمی‌رسد، «دودکش» محمدحسین لطیفی را جایگزین کردند. مجموعه‌ای که ساخت آن هم به پایان نرسیده بود و همین فرصتی ایجاد کرد تا نویسنده مأمور به رمضانی کردن قصه شود و اهالی «دودکش» ناگهان در انتهای قصه به ماه مهمانی خدا برسند. سریال مقدم هم در فرصت دیگری که مردم روزه نبودند اما حال و هوای رمضانی در سریال حاکم بود، پخش شد.

امسال اما تکلیف سریال رمضانی شبکه یک با پایان پخش «پایتخت» و با اعلام سیروس مقدم مشخص شد. وقتی او در ۱۸ فروردین اعلام کرد سریال تازه خود با نام «مدینه»‌ را برای رمضان ۹۳ می‌سازد؛ سریال زنانه‌ای که نگارش آن را سعید نعمت الله برعهده دارد و روایت زنی است که اقتصاد یک خانواده را می‌چرخاند، اما ناملایماتی سراغ او می آید و دچار فراز و نشیب‌هایی می‌شود.

وعده مقدم که تازه از ساخت «پایتخت۳» فارغ شده بود، در آخرین روز از فروردین تحقق پیدا کرد و کار با حضور دو مادر و همسر شهید، مدیران شبکه یک و اهالی رسانه در روز مادر کلید خورد.

نقش شخصیتی را که نام سریال نیز از او گرفته شده، پریوش نظریه بر عهده دارد و شبنم مقدمی (در نقش روحی)، مهرداد صدیقیان (بهمن)، آناهیتا افشار (هانیه) و مجید صالحی (عزیز)، بهزاد فراهانی (بلبل)، آتیلا پسیانی (جهان)، مهدی سلطانی (عبدی)، رضا رویگری (شهرام)، مریم بوبانی (طاهره)، لیندا کیانی (مینا)، شیوا ابراهیمی (پرستار)، سید مهرداد ضیایی(خسرو)، اسماعیل سلطانیان، بهنوش صادقی (اعظم)، داریوش سلیمی (سعید)، علی صالحی (محسن)، نوید خداشناس (احمدرضا)، امیر حمید‌زاده، علیرضا مهران (افلاطون)، کریم قربانی (کریم) و… نیز دیگر بازیگران سریال هستند.

این بار مدیران شبکه یک، برای مقدم که سریالش از ماراتن سریال‌های رمضانی ۹۲، جا مانده بود، رقیبی نتراشیده و سریال با گذشت بیش از دو ماه از آغاز کار،۷۰  درصد تصویربرداری خود را طی کرده است. ضمن اینکه کارن همایونفر موسیقی سریال را ساخته و خلاف انتشار برخی اخبار، علیرضا قربانی تیتراژ این سریال را نخوانده است.

«مدینه» سومین سریال رمضانی مقدم بعد از «اغما» و «روز حسرت» و نخستین همکاری او با پریوش نظریه است. ضمن اینکه در این کار برای دومین بار با مهدی سلطانی و مهرداد صدیقیان همکاری دارد. وی در این سریال چهارمین تجربه مشترک خود با سعید‌ نعمت‌الله را پس از «دیوار»، «زیر هشت» و «رستگاران» پشت سر می‌گذارد.

نعمت‌الله جزو معدود نویسندگانی است که سر صحنه تصویربرداری متن‌های خود حاضر می‌شود اما اخیرا یک مشکل ریوی پای او را به بیمارستان باز کرد و از حضور در صحنه سریال بازداشت. با این حال با توجه به باقی ماندن ۳۰ درصد از تصویربرداری احتمالا او و مقدم تا پایان ماه مبارک رمضان آن هم به صورت ۲۴ ساعته ضبط «مدینه» را ادامه می‌دهند.

از حاشیه‌های حضور بازیگران در این سریال می‌توان به ایفای یک نقش کاملا جدی و متفاوت توسط مجید صالحی اشاره کرد و از این نکته نام برد که علی‌رغم تلاش مدیران سیما برای عدم حضور همزمان بازیگران در پروژه‌هایی با زمان پخش یکسان، شبنم مقدمی از نقش‌های اصلی «مدینه» جزو ترکیب اصلی بازیگران سریال رمضانی شبکه سه یعنی «هفت سنگ» هم هست. سریالی که مهدی سلطانی هم در آن نقش همسر نقش مقدمی را به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی ایفا می‌کند! البته نقش سلطانی در «مدینه» جزو نقش‌های اصلی نیست.

«مدینه» هر شب ساعت ۲۲:۳۰ از شبکه یک روی آنتن می‌رود و جز بازپخش آن از همین شبکه در ساعت ۱۵:۱۰، شبکه تماشا نیز دو باکس یک بامداد روز بعد و ساعت ۱۳ جدول پخش خود را به آن اختصاص داده است.

در خلاصه نخستین قسمت این سریال ۳۰ قسمتی آمده: مدینه (با بازی پریوش نظریه) که از مرگ شوهرش مطلع شده، بعد از ۲۰ روز در دریا به همراه پسرش (با بازی مهرداد صدیقیان) به دنبال جسد شوهرش می‌گردد اما بعد مدتی دست خالی و ناکام از پیداکردن جسد شوهر به تهران باز می‌گردد. مدینه بعد از برگزاری مراسم چهلم و به کارخانه به ارث مانده از شوهرش می‌رود و در آنجا متوجه تقلب و حقه بازی‌های شریک شوهر (با بازی مهدی سلطانی) می‌شود و … تلاش مدینه برای نجات کارخانه و گرفتن حق فرزندانش از شریک شوهر مرحومش داستان این سریال را می‌سازد.

به گزارش مهر، پس از انتقاداتی که نسبت به تراکم برنامه‌های سیما در ایام ماه رمضان و خرج تمامی پتانسیل‌های شبکه‌ها برای قدرت نمایی در این مناسبت به تلویزیون شد، مدیران سیما تصمیمات تازه‌ای اتخاذ کردند تا روزه‌داران مخاطب رسانه‌ملی فرصتی برای تنفس داشته باشند از همین رو یک سریال از تعداد سریال‌های شبکه‌ها کم کردند و شبکه تهران صرفا پخش روتین مجموعه «شاید برای شما هم اتفاق بیفتد» را در دستور کار دارد.

بنا شده شبکه دو سیما نیز سریال مناسبتی خود را پیش از افطار روانه آنتن کند. از همین رو از امروز شاهد پخش نخستین قسمت سریال «فاخته» در ساعت ۱۸ از شبکه دو سیما خواهیم بود. کارگردانی این سریال با نام قبلی «مثل من مثل تو» را محمود معظمی برعهده دارد و تهیه‌کننده آن داوود قچاق است.

تغییر عنوان سریال باعث شد محتوای آن نیز از سری‌های قبلی سریال متفاوت باشد. پیش از این نقش مادر خانواده در «مثل من مثل تو» را لاله صبوری ایفا می‌کرد و نقش پدر خانواده را رضا فیاضی برعهده داشت. سری قبل‌تر مجموعه نیز «امروز و فردا» نامیده می‌شد اما سریال تازه «فاخته» در ۳۳ قسمت ۳۰دقیقه‌ای روند متفاوتی دارد.